Děčínská kotva 2017

Hana HladíkováAktuality

Ve dnech 17. a 18. května se na zámku v Děčíně uskutečnil 46. ročník nejstarší a nejvýznamnější floristické soutěže v České republice, Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva 2017. Hlavním tématem, v duchu kterého se nesla celá soutěž, měl letos název ,,Ladovská zima“ a připomínal 130. výročí narození českého malíře Josefa Lady. Prvním úkolem soutěžících v obou kategoriích byl ,,Adventní věnec“. Druhý soutěžní úkol byl tajný a jeho zadání, spolu s materiály na jeho vytvoření, bylo soutěžícím odhaleno až v průběhu soutěže. Třetí soutěžní disciplínou byla svatební floristika v podobě vypichované kytice, určené pro zimní svatbu pod názvem ,, Žezlo paní Zimy“. Druhý soutěžní den patřil poslednímu soutěžnímu úkolu, kdy soutěžící měli vytvořit prostorovou květinovou kompozici. Ve čtvrtek 18. května od 18 hodin vyvrcholilo celé mistrovství slavnostním galavečerem. V kategorii seniorů získal prestižní titul Mistr florista Tomáš Hakl, který tento titul získal v loňském roce v kategorii juniorů za zahradnickou školu v Kopidlně. V kategorii juniorů získala studentka Michaela Paštiková 1. místo za svatební floristiku ,,Žezlo paní Zimy“ a 3. místo za sesazovanou nádobu ,,Sním o Vánocích bílých“. Benjamínek soutěže studentka Leona Kubálková obsadila 4. místo za svatební floristiku.